Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

EPPI vodácký triatlon


24. září 2018, Sport , přečteno 2599x, komentováno 0x
EPPI vodácký triatlon
Lidé s epilepsií boří mýty – vyrážejí na triatlon. Závod odstartuje 28. 9. ve 13 hodin ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí.

Lidé s epilepsií boří mýty – vyrážejí na triatlon

Veselí nad Lužnicí, 24. 9. 2018 – Do lodí se už tento pátek nahrnou desítky účastníků tradičního EPPI vodáckého triatlonu, který startuje ve 13 hodin ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí. Akci na podporu lidí s epilepsií pořádá u příležitosti Národního dne epilepsie spolek EpiStop.

„EPPI vodácký triatlon je českou variantou kalifornského EPPIE’S GREAT RACE. Vzhledem k tomu, že místo klasického plavání je jednou z disciplín triatlonu pádlování na lodi, mohou se závodu zúčastnit také lidé s epilepsií,“ říká za spoluorganizátory MUDr. Hana Foitová ze společnosti UCB s.r.o. Pohybu chtivé účastníky čeká běh na 3 kilometry, 10 kilometrů jízdy na kole a 2 kilometry pádlování.

Závod odstartuje 28. 9. ve 13 hodin. Soutěží se jak v kategorii jednotlivců, tak družstev a hodinu před hlavním závodem si zazávodí i děti. Současně mohou lidé na akci s odborníky diskutovat o epilepsii a životě s ní a dozvědět se více o poskytování první pomoci při epileptickém záchvatu. Děti se kromě sportovního klání dočkají zábavného programu v podobě malování na obličej a dozví se užitečné informace na stánku Českého červeného kříže. Závodníci se mohou přihlašovat k závodu od 10 hodin přímo ve Vlkovské pískovně nebo s předstihem na webové stránce www.vodackytriatlon.cz.

Tváří letošního ročníku je herec a moderátor Dalibor Gondík, který sám epilepsii má a přitom náruživě sportuje. „Denně běhám, jezdím na kole a občas i plavu. V zimě lyžuji a bruslím. Tančím a skáču na divadle. Snažím se, samozřejmě v rámci dodržování režimu a po dohodě s mým lékařem, prostě normálně žít,“ popisuje s úsměvem a doplňuje: „A triatlon jako disciplínu obdivuji a ty, kteří ho absolvují s onemocněním, dvojnásob. Držím všem palce, ať se ve zdraví a s krásným pocitem dostanou do cíle.“

Spolek EpiStop přispěje každému pacientovi s epilepsií, který přijde závodit, 500 Kč na náklady spojené s jeho účastí, jako je registrace, doprava a strava. Výtěžek ze startovného poputuje na pomoc 4,5letému Míšovi, chlapci s epilepsií, který potřebuje operaci mozku. Přispět jeho rodině může každý, a to na účet občanského sdružení EpiStop číslo 111165369/0800 a do zprávy pro příjemce napsat Míša.

Chronickou epilepsii v aktivní fázi má v České republice přibližně 80 000 lidí. Dalších nejméně 160 000 osob se někdy pro epilepsii léčilo nebo stále léčí, ale jsou více než 5 let v klidové fázi.

Na to, že lidé s epilepsií mohou aktivně sportovat a žít kvalitní život, chtějí odborníci upozornit v rámci Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září.

Aktivity k Národnímu dni epilepsie

V září, v souvislosti s Národním dnem epilepsie, probíhá několik sportovních a společenských aktivit vhodných pro pacienty s epilepsií. První je běh pro epilepsii Epi©Run, který se v letošním roce konal 12. 9. Následuje EPPI vodácký triatlon ve Veselí nad Lužnicí 28. 9. (www.vodackytriatlon.cz). Koncem září bude ukončena výtvarná soutěž pro děti s epilepsií „Líbí se ti, mami?“ (www.libisetimami.cz). Všechna díla organizátoři vystaví v týdnu od 27. 9. do 7. 10. v prostorách Europarku v pražských Štěrboholech.

O epilepsii

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou mozku vůbec. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Typů epilepsie je nyní určeno již více než 40. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti nebo pak známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku. Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoliv věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných – hlavními vrcholy jsou první rok života a období stáří. Příčiny vzniku nemoci se s časem mění, dříve mezi nimi dominoval komplikovaný porod či infekční onemocnění, nyní nabývají na síle úrazy z adrenalinových sportů či nehod. Ve světě trpí epilepsií více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí.

autor: - redakce -

Komentáře k článku: EPPI vodácký triatlon
Počet komentářů: 0
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies  |  Nastavení souborů cookie
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.