Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

Zamyšlení nad Vlkovskými pískovnami


6. února 2015, Region , přečteno 4909x, komentováno 0x
Zamyšlení nad Vlkovskými  pískovnami
Vždycky se mi líbila okolní příroda, která je velmi hezká, rozmanitá a uklidňující. Proto absolutně nechápu, co se na pískovnách v poslední době děje.

Tyto pískovny navštěvuji již mnoho let. V drtivé většině času pouze z pozice rybáře, takže jsem na jejich březích celý rok s prutem v ruce, taktéž i v zimě, to jen na procházce. Vždycky se mi líbila okolní příroda, která je velmi hezká, rozmanitá a uklidňující. Proto absolutně nechápu, co se na pískovnách v poslední době děje. Tento kus země je zapsán jako CHKO, neboli chráněná krajinná oblast, patřící do Třeboňské pánve. Na mnoha místech kolem vody jsou poučné cedule, kde je mimo jiné vysvětlen význam všech malých i velkých dřevin pro okolní živočichy, zejména drobné ptactvo. Jestliže si dal někdo práci s tím vším, nejde mi na rozum, proč se tyto dřeviny okolo pískoven teď ve velkém odstraňují a to řadovými občany, ne profesionály. Některé stromy prý bude odstraňovat dokonce Povodí Vltavy. Odstranit vzrostlé stromy je určitě jednoduší, ale problém řeky, kvůli velké vodě, nejen mezi pískovnami, to moc neřeší. Kdyby se raději odstranily usazeniny v řece, kterých je v řece dle pamětníků možná i více než metr.


Ale rybář lovící na pískovnách si nemůže ani uříznout větvičku, pro lepší přístup k vodě. ... . Co má najednou větší váhu, než udržování tohoto kusu krajiny v původním stavu?? Jde snad zase několika jednotlivcům na úkor mnoha lidí o jejich zájmy ?? Jak vlastně funguje CHKO, když se na pozemcích, které má pod svou zprávou ději takovéto věci a nedokáže zařídit, aby bylo vše při starém a tak jak má být. Nedávno jsem se v Táborských listech dočetl vyjádření starosty Vlkova Lukáše Kukačky, proč došlo k odstranění stromů, pan starosta uvedl:  „Důvodů vykácení dřevin bylo několik, například listí, které spadalo do jezera, tlelo a tím znehodnocovalo kvalitu vody. Dále suché a poškozené stromy ohrožovaly návštěvníky jezera. S tím souvisí i to, že rozrostlé větve snižovaly výhled na jezero, což se teď zlepší a zároveň se zlepší i přístup k vodě a průchod po březích," vysvětlil starosta, proč se obec k tomuto kroku přiklonila.


Ano toto se v blízkosti listnatých stromů doopravdy děje, ale na kvalitu vody to nemá žádný vliv. Což je na vodě vidět. Stromy jsou zde většinou náletové, takže velmi rychle vyraší a problém s listím je tu znovu. Dalším zlepšením čistoty vody můžeme dosáhnout třeba i tím, že se v pískovnách nebudou vyskytovat žádné ryby ani další vodní živočichové, kteří rozviřují sedimenty na dně a pak tím kalí vodu. Krásným příkladem je Římovská přehrada na řece Malši nedaleko Českých Budějovic, která je využívána jako zdroj pitné vody a je obklopena vzrostlými smíšenými lesy, zde s listím problém nemají. Podle informací přibude na pískovnách další hospoda/kiosek. Další brilantní zásek do CHKO. Jeden ze zdejších kiosků používá ke svému chodu dokonce benzínovou elektrocentrálu a to v CHKO. Poslouchali jste někdy co se děje v létě v těchto zařízeních?? Nejen mně osobně to párkrát stačilo a ve větší míře o tohle rozhodně nestojím. Jdu do přírody za klidem, vydechnout od běžného života a rozhodně ne poslouchat alkoholem posilněné bordeláře. A toto vše se děje na území, kde se založilo CHKO. Bohužel výraz CHKO již asi zřejmě ztrácí svůj význam a třeba se časem setkáme i s tím, že tyto pískovny budeme sledovat jen zpovzdálí, jelikož bude oblast obestavěna chatami a dalšími rekreačními zařízeními… V plánu je i opětovná těžba písku, což by mi možná až na hluk nevadilo. Ale, ten vytěžený písek se musí nějak odvážet pryč. Nákladní auta budou jezdit pro písek sem a tam a jak znám situaci, rybář si nebude moct k vodě ani dovézt věci na ryby, byť přes zákaz, vyložit je a auto odvézt pryč mimo pískovny. Do teď neplatily na pískovnách v tomto rovné podmínky pro všechny a nebudou určitě platit i nadále.

 

Na závěr bych chtěl podotknout, že tento článek je psán pouze řadovým občanem, který nemá jakýkoliv podnikatelský záměr spojený s pískovnami, jejich okolím, ale i přesto mu není lhostejný osud tohoto kousku krásné krajiny.

autor: Kamil Boubelík

Komentáře k článku: Zamyšlení nad Vlkovskými pískovnami
Počet komentářů: 0
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies  |  Nastavení souborů cookie
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.