13. jednání ZM Veselí nad Lužnicí ze dne 8. 12. 2004
Z á p i s
z 13. zasedání Zastupitelstva města Veselí nad Lužnicí,
které se konalo dne 8.12.2004 od 17.00 hodin
v Penzionu ve Veselí nad Lužnicí
Přítomni: dle prezenční listiny
Omluveni: MUDr. Rostislav Tolar, Mgr. František Burkhard, Mgr. Tomáš Vránek
Neomluveni: 0
Hosté: pí Marcela Malechová, Ing. Jiří Novák, Ing. Marie Hrubá, Ing. Zdeněk Jinda, zástupci 1. JVS - Ing. Trnka, p. Papáček, Ing. Tomanec
Program:
1/ Zahájení
2/ Volba návrhové komise, ověřovatelů zápisu, jmenování zapisovatele
3/ Kontrola usnesení a úkolů z minulých ZM
4/ Zpráva finančního výboru ZM o činnosti
5/ Projednání a schválení IV. rozpočtové změny na r. 2004
6/ Projednání rozpočtu na r. 2005
7/ Projednání a schválení vodného a stočného na r. 2005 za účasti zástupců 1. JVS, a.s., České Budějovice
8/ Schválení obecně závazných vyhlášek města
9/ Přijetí dotací pro Město Veselí nad Lužnicí
10/ Schválení zřizovacích listin DPS, KD v souvislosti se sloučením organizačních složek města pod DPS a KD
11/ Delegování výkonu státní správy na MěÚ Veselí nad Lužnicí
12/ Seznámení s plněním úkolů ZM č. 15,16/04 z 29.9.2004
13/ Projednání zástavních smluv
14/ Seznámení se zápisy z jednání Osadního výboru městské části Horusice
15/ Dispozice s majetkem města
16/ Projednání záměru projektu prevence kriminality ve městě Veselí nad Lužnicí
17/ Schválení názvu nové ulice
18/ Různé
19/ Usnesení
20/ Závěr
JEDNÁNÍ
K bodu 1/ Pan starosta zahájil jednání v 17.00 hodin, přivítal přítomné a seznámil je s programem zasedání ZM. Dle návrhu p. Grubera došlo k přesunu bodů č. 6 (Projednání rozpočtu na r. 2005) a č. 7 (Projednání a schválení vodného a stočného na r. 2005 za účasti zástupců 1. JVS, a.s., České Budějovice), které byly navzájem zaměněny. Poté byl navržený program schválen. (17:0:0)
Dále byla odhlasována diskuse ke každému bodu zvlášť. (17:0:0) Z přítomných občanů nevyužil možnosti přihlásit se do diskuse žádný.
K bodu 2/ Volba návrhové komise. Návrh na členy návrhové komise byl schválen v tomto složení : MUDr. Erika Marková, Ing. Milan Bumerl, CSc., Mgr. Jaroslav Hruška (15:0:2)
Ověřovateli zápisu byli jmenováni: Mgr. Milan Pouch, MUDr. Hana Blažková (15:0:2)
Zapisovatelkou byla jmenována pí Marcela Malechová.
K bodu 3/ Ing. Jiří Novák, tajemník MěÚ, provedl kontrolu plnění usnesení a úkolů z minulých zasedání ZM.
Usnesení trvající: 19/03, 216/04, 236/04, 238/04, 244/04, 245/04, 266/04
Úkoly trvající: 19/01, 12/04, 14/04
Revokace usnesení: 0
Revokace úkolů: 0
Doplnění usnesení č. 74/02 ZM ze dne 26.6.2002 o bezúplatném převodu pozemků od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových
"Město Veselí nad Lužnicí se zavazuje, že nemovitosti nebude využívat ke komerčním či jiným výdělečným účelům a ani je nebude k takovým účelům pronajímat. Pokud by došlo ve lhůtě 10-ti let od doby vkladu smlouvy o bezúplatném převodu k převodu tohoto majetku na třetí osobu, převede Město Veselí nad Lužnicí cenu (dle znaleckého posudku) uvedenou v článku III odst. 1 dotčené smlouvy do státního rozpočtu." (17:0:1)
K bodu 4/Předseda finančního výboru ZM Mgr. Jaroslav Hruška seznámil členy ZM se zápisem z jednání finančního výboru ze dne 15.11.2004. Programem tohoto jednání bylo projednání návrhu IV. rozpočtové změny na r. 2004 a návrhu rozpočtu na r. 2005. V rámci jednání finančního výboru ZM došlo ke shodě mezi členy FV ZM v otázce dalšího vývoje finanční politiky města. V rámci dílčích úprav v návrhu IV. rozpočtové změny došlo ke snížení výdajů o 4 282,5 tis. Kč. Saldo příjmů a výdajů se snižuje na 53 692,5 tis. Kč. Ztráty budou pokryty z peněžního toku. Tento návrh byl doporučen ZM ke schválení. V předloženém návrhu rozpočtu na r. 2005 činí příjmy 117 261,4 tis. Kč, financování - 8 951 tis. Kč a výdaje 137 231 tis. Kč. Ztráta hospodaření se předpokládá ve výši 28 920,6 tis. Kč. Tato ztráta by byla částečně pokryta z peněžního toku ve výši 20 235 tis. Kč. Možnost dofinancování částky 8 868 tis. Kč se předpokládá snížením výdajů. Po všech úpravách budou výdaje 129 757 tis. Kč. Saldo příjmů a výdajů bude ztráta 21 446,6 tis. Kč, která bude pokryta z peněžního toku.
K bodu 5/ Vedoucí odboru finančního a plánovacího Ing. Marie Hrubá seznámila členy ZM s návrhem IV. rozpočtové změny na r. 2004. Jednalo se o aktuální rozpočtovou změnu, která oproti navržené rozpočtové změně finančním výborem doznala několika úprav. Ing. Hejl vznesl dotaz týkající se nárůstu příjmů z DPH oproti částkám uvedeným v návrhu IV. rozpočtové změny. Ing. Hrubá sdělila, že uvedená částka je prozatím odhadnuta a zřejmě bude mít vyšší hodnotu. Pan Silovský vznesl dotaz ve věci nákupu nového vozidla pro hasiče ve Veselí nad Lužnicí. Starosta města sdělil, že prozatím je tato investice odložena i z důvodu, že přislíbená dotace z KÚ České Budějovice nebyla našemu městu
přiznána. Poté členové ZM výše uvedenou rozpočtovou změnu v předloženém a upraveném znění jednomyslně schválili.
K bodu 6/ Starosta města seznámil členy ZM s návrhem ceny vodného a stočného na r. 2005 a předložil návrh kalkulace, který byl projednán na 2 zasedáních RM za účasti zástupců 1. JVS, a.s., České Budějovice. Materiály týkající se rozboru kalkulace byly připraveny 1. JVS, a.s. a v předstihu doručeny členům ZM. Navýšení ceny vodného a stočného okomentoval rovněž ekonomický ředitel 1. JVS, a.s., České Budějovice Ing. Trnka, který sdělil, že nárůst ceny je reprezentován především ekonomickými vlivy - navýšením ceny energií, zdražením “bukovské“ vody o 0,3 Kč/m3, zmenšením objemu vypouštění odpadních vod na ČOV. Dalším z vlivů je navýšení nájemného od 1. JVS, a.s., České Budějovice městu, které nahrazuje odpisy z vodohospodářských zařízení. Dále informoval o tom, že vodohospodářský majetek města Veselí nad Lužnicí představuje částku větší 120 mil. Kč. Z této částky by odpisy představovaly cca 6 mil. Kč. Navýšením nájmu od 1. JVS o 1 mil. Kč dojde i k úpravě ceny vody na r. 2005 na částku 42,92 Kč/m3 včetně DPH. Tato částka představuje již kumulovanou položku za vodu z úpravny Dolní Bukovsko a z úpravny Plav. Pan Fejtl požadoval předložení srovnání ceny vody s obcemi s přenesenou působností přibližně stejné velikosti jako je naše město. Argumentoval faktem, že předložení tohoto materiálu bylo přislíbeno již v loňském roce. Ing. Trnka sdělil, že toto srovnání je problematické z toho důvodu, že každá obec má jiné podmínky, např. v závislosti na nájemném, charakteru vodního zdroje, četnosti údržby a oprav a v neposlední řadě i délce vodovodních či kanalizačních potrubí). Dále Ing. Trnka pro srovnání uvedl, že cena vody např. v Táboře, Strakonicích a Jindřichově Hradci dosahuje hodnoty cca 45,--Kč (včetně DPH). Poté členové ZM výše uvedenou cenu vodného a stočného pro Město Veselí nad Lužnicí a městskou část Horusice schválili s platností od 1.1.2005.
K bodu 7/ Vedoucí odboru finančního a plánovacího MěÚ Ing. Marie Hrubá seznámila ZM s návrhem rozpočtu na r. 2005 a konstatovala, že koncepce rozpočtu je totožná s rozpočty minulých let. Zdůraznila, že byly odloženy některé platby, o kterých se bude jednat v dalších rozpočtových změnách. Dále zdůraznila, že byly utlumeny veškeré investiční akce mimo dlouhodobých, které přecházejí do r. 2005. Jedná se o výstavbu Domova důchodců v lokalitě U Zastávky a rekonstrukci kanalizace. Poté informovala o položce financování, jejímž obsahem jsou především splátky bezúročné půjčky na plynofikaci města. Tato splátka byla odložena o 2 roky s vazbou na povodně v r. 2002. Dále se tato položka týká skládky Drahov a splátky komerčních úvěrů z bytového domu Podhájek a rekonstrukce systémů CZT, apod. MUDr. Lesová vznesla dotaz, z jakého důvodu dochází k nárůstu položky Kulturní dům. Na tento dotaz starosta města odpověděl v tom smyslu, že k navýšení položky jak u KD, tak u DPS dochází z důvodu sloučení těchto příspěvkových organizací s organizačními složkami města - kina, knihovny, DPS čp. 179/II a azylového domu. Toto sjednocení bylo schváleno v RM. Další dotaz MUDr. Lesové se týkal navýšení položky - Správa. Ing. Hrubá sdělila, že k nárůstu položky o cca 800 tis. Kč došlo vlivem navýšení počtu pracovníků o 3 pracovní síly. Dále MUDr. Lesová poukázala na to, že v návrhu rozpočtu chybí částka na úpravu objektu občerstvení na pískovně. Starosta města sdělil, že na využití pískovny nemá dosud město konkrétní názor a vše bude zřetelnější po dokončení nového územního plánu Města Veselí nad Lužnicí, jehož předmětem je i řešení lokality pískovny. Starosta města dále přislíbil, že s údržbou a úpravami objektů spojených s lokalitou pískovny bude výhledově uvažováno při tvorbě rozpočtu. Ing. Hejl vznesl dotaz ve věci navýšení položky Nájemné obchodní společnosti Veselské služby, s.r.o. na 3 mil. Kč. Starosta města sdělil, že zvýšené nájemné reprezentuje výši odpisů v hodnotě 1,9 mil. Kč na CZT a 1,0 mil. Kč z převodu bytů. Mgr. Pouch upozornil, že náklady na Domov důchodců v lokalitě U Zastávky by měly být nižší z důvodu přechodu DPH z 19% na 5% pro objekty charakteru sociálních služeb s platností od 1.1.2005. Ing. Hrubá sdělila, že rozpočet nemůže být postaven na návrhu týkajícího se snížení DPH, který dosud nevyšel v platných legislativních normách. Dále Mgr. Pouch poukázal na pokrácení příspěvku města na činnost s mládeží. Mgr. Hruška odpověděl, že finanční situace města je napjatá, proto se členové FV ZM rozhodli v rámci krácení rozpočtových položek snížit položku na činnost mládeže. Ing. Hejl se ztotožnil s názorem Mgr. Hrušky a požádal, aby v případných dalších rozpočtových změnách a za předpokladu příznivějšího vývoje finanční situace města byl příspěvek na činnost mládeže povýšen na částku původní. Poté členové ZM předložený rozpočet na r. 2005 schválili.
K bodu 8/ Místostarosta města seznámil členy ZM s návrhem obecně závazných vyhlášek města č. 5,6 a 7. Předmětem těchto vyhlášek je: obecně závazná vyhláška č. 5 - ruší některé OZV města, jejichž obsah již ztratil na aktuálnosti anebo je předmětem vyšších právních norem, tzn. zákonů, apod. Vyhláška č. 6/2004, o místních poplatcích je vydána v plném znění a touto normou se ruší OZV č. 2/2003 a č. 1/2004. Stěžejní změnou této vyhlášky je sazba poplatku za užívání veřejného prostranství na tržišti města Veselí nad Lužnicí, kdy dochází oproti předchozí OZV ke snížení poplatku. Pro prodejní zařízení na tržišti v I. čtvrtletí kalendářního roku činí poplatek za každý započatý metr 2 a každý započatý den 20,--Kč, II. - IV. čtvrtletí - 25,--Kč. Dále místostarosta informoval ZM v tom smyslu, že v tržním řádu, jehož schválení je v kompetenci RM, bude zakotvena rezervace prodejního místa v časovém limitu do 8.00 hodin trhového dne za cenu 500,-Kč/pololetí. Další vyhláškou je vyhláška č. 7/2004, kterou se mění OZV č. 4/2003 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Předmětem této vyhlášky je stanovení sazby poplatku. Tento poplatek se skládá ze dvou částek a jeho celková hodnota činí 450,--Kč/osoba/rok. Členové ZM všechny výše uvedené OZV města schválili.
K bodu 9/ Starosta města seznámil členy ZM s nutností schválení přijetí dotací od Ministerstva zemědělství ČR, Praha a Ministerstva práce a sociálních věcí, ČR, Praha. Tyto dotace se týkají: a) obnovy a zabezpečení kanalizace po povodni v ulicích Jindřichohradecká, U Vodárny, levý břeh Lužnice a ulice Maredova., b) Domova důchodců ve Veselí nad Lužnicí. ZM souhlasilo s přijetím výše uvedených dotací.
K bodu 10/ Místostarosta města seznámil ZM s návrhem zřizovacích listin příspěvkových organizací DPS - Domov pro důchodce a Kulturního domu. Předmětem těchto zřizovacích listin je delimitace organizačních složek města DPS čp. 179/II a azylového domu, dále kina a knihovny pod výše uvedené příspěvkové organizace. Důvodem sloučení organizačních složek s příspěvkovými organizacemi je požadavek na zefektivnění a zracionalizování činnosti z hlediska hospodářského a administrativního. Členové ZM schválili opravu a doplnění obsahových částí výše uvedených zřizovacích listin.
K bodu 11/ Starosta města tlumočil názor RM ve věci delegování výkonu státní správy, která je v kompetenci měst s rozšířenou působností na pověřený úřad Veselí nad Lužnicí. Tato žádost bude vyjadřovat trvající oprávněné požadavky Města Veselí nad Lužnicí na převzetí těchto kompetencí. Jedním z důvodů je i skutečnost, že finanční příspěvek na výkon státní správy pro města s rozšířenou působností činí 90% nákladů na rozdíl od měst s pověřeným úřadem, kde příspěvek na výkon státní správy činí pouhých 50%. ZM v této souvislosti uložilo RM podat žádost na Ministerstvo vnitra ČR, Praha.
K bodu 12/ Starosta města seznámil členy ZM s plněním úkolů č. 15,16/04 odborem výstavby a ŽP, které spočívaly v možnosti nárůstu parkovacích míst na Blatském sídlišti a ve věci úklidu pozemku v Jindřichohradecké ulici. V prvém případě řešila rozšíření parkovacích míst studie revitalizace Blatského sídliště a došlo k nárůstu parkovacích míst ze současných 219 na 260. Rozšíření parkovacích míst na sídlišti U Zastávky bude řešeno v rámci revitalizační studie pro výše uvedenou lokalitu. V druhém případě nedošlo majitelem pozemku k jeho úklidu a tuto záležitost musela řešit Komise pro projednávání přestupků uložením pokuty ve výši 1 000,--Kč.
K bodu 13/ Starosta města požádal ZM o schválení uzavření zástavních smluv na objekty 35 + 4 b.j. a 2 povodňové domky čp. 633 a 634/I ve Filípkově ulici. ZM schválilo uzavření výše uvedených smluv.
K bodu 14/ Místostarosta města seznámil členy ZM se zápisy z jednání Osadního výboru městské části Horusice ze dne 30.9.2004 a 27.10.2004. Mimo běžné záležitosti citované v těchto zápisech je žádost osadního výboru o finanční příspěvek na r. 2005 na akce pořádané pro děti, místní důchodce a významná životní jubilea v částce 8 000,--Kč.
K bodu 15/ Vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí Ing. Zdeněk Jinda předložil ZM jednotlivé návrhy na hospodaření s majetkem města. Konkrétní závěry jsou obsaženy v části "usnesení" tohoto zápisu.
K bodu 16/ Starosta města seznámil členy ZM s projektem „Prevence kriminality ve městě Veselí nad Lužnicí na místní úrovni - partnerství“. Tento projekt spolufinancuje Ministerstvo vnitra ČR, Praha. Partnerství je program prevence kriminality na místní úrovni, který prostřednictvím státní účelové dotace napomáhá k rozvoji preventivních aktivit v ČR. Program je zaměřen na řešení problémů v rizikových lokalitách, které na základě průběžné i aktuální analýzy vybírá a doporučuje Policie ČR. Cílem programu je rychlá reakce na vývoj trestné činnosti v konkrétních lokalitách, zvýšení pocitu bezpečí občanů, navázání úzké spolupráce Policie ČR s místními orgány veřejné správy, apod. Dle informace z Ministerstva vnitra jsme zařazeni do tohoto programu a naší povinností bude vypracovat projekt, jehož předmětem bude vyjádření konkrétní potřeby prevence ve Veselí nad Lužnicí. Tento projekt musí být vypracován do 20.1.2005. Dotace na kamerový systém se našeho města nebude týkat vzhledem k tomu, že Město Veselí nad Lužnicí nemá zřízenu městskou policii. Starosta města požádal členy ZM, aby předložili své konkrétní náměty a návrhy týkající se možné preventivní činnosti v našem městě. Dále sdělil, že naše město do tohoto projektu bylo zahrnuto spolu s městy Tábor, Soběslav a Sezimovo Ústí. Členové ZM souhlasili se zapojením našeho města do výše uvedeného projektu.
K bodu 17/ Starosta města tlumočil členům ZM návrh RM na pojmenování nově vybudované komunikace v lokalitě Chmelnice. RM doporučuje tuto ulici pojmenovat názvem Nad Chmelnicí. ZM nemělo připomínek a schválilo navržený název ulice.
K bodu 18/ V bodě různé místostarosta města seznámil členy ZM s tím, že v rámci povodňové sbírky obdrželo Město Veselí nad Lužnicí i dar od Gymnázia Hlučín ve výši 33 100,--Kč určený pro Dům dětí a mládeže, Veselí nad Lužnicí. Tento dar byl dle požadavku ředitelky DDM použit na zakoupení hmotného majetku, který představoval nákup kajaků a pádel. ZM souhlasilo s darováním dlouhodobého majetku města určeného dle darovací smlouvy na vybavení DDM Veselí nad Lužnicí. Starosta města seznámil ZM s návrhem na prodej kulečníkového stolu pro hru KARAMBOL p. Princovi z Jindřichova Hradce za cenu 13 000,--Kč. ZM s prodejem výše uvedeného stolu souhlasilo. Mgr. Pouch vznesl dotaz k místostarostovi města k objasnění článku uveřejněného v Táborských listech v souvislosti se zřízením městské policie ve Veselí nad Lužnicí. Místostarosta města sdělil, že k otázce zřízení městské policie se již nechce vyjadřovat z toho důvodu, že někteří občané našeho města spojují jméno místostarosty s osobním prospěchem vyplývajícím ze zřízení výše uvedené městské policie. MUDr. Lesová vznesla dotaz na deponie zeminy, které jsou situovány na dopravním hřišti na levému břehu řeky Lužnice naproti tůni „Machovka“. Tyto deponie slouží v současné době jako terénní překážky pro mladé cyklisty. Odbor výstavby a ŽP prověří náležitosti týkající se situování těchto deponií v inundačním území řeky. Dotazem na předsedu TJ Lokomotiva Ing. Karla Zelenku se pokusí získat náležitosti spojené s fyzickou či právnickou osobou, která navážení této zeminy zprostředkovala či povolila. Ing. Hejl upozornil na nevyhovující stav objektu občerstvení na pískovně a doporučil, aby pronájem tohoto objektu byl uzavřen na více let s tím, že nájemce by provedl stavební a hygienické úpravy tohoto objektu za případné úlevy v nájemném. Další dotaz Ing. Hejla směřoval k možnosti měření rychlosti jedoucích motorových vozidel v obci prostřednictvím najaté soukromé firmy. Vybrané pokuty by byly přínosem městské pokladny. Starosta města na tento dotaz reagoval v tom smyslu, že k této činnosti jsou kompetentní pouze obce s rozšířenou působností. Pan Silovský vznesl dotaz ve věci činnosti dozorčí rady Veselských služeb, s.r.o. a požádal tímto o informaci přednesenou některým ze členů dozorčí rady. Starosta města sdělil, že zápisy z jednání dozorčí rady pravidelně projednává RM. Dále měl p. Silovský připomínku k činnosti kontrolního výboru ZM a především k doplnění náplně jeho činnosti. Písemné připomínky k činnosti KV ZM lze podat na MěÚ Veselí nad Lužnicí. Mgr. Pouch upozornil, že osvětlení Foglarova nábřeží je v současné době v nevyhovujícím stavu. Kritickou připomínku vznesl k nábřežní komunikaci vedoucí ke skautské klubovně, která je v tomto období v nesjízdném stavu a rovněž čistota této komunikace není v odpovídajícím stavu vlivem přesunu zemního materiálu a.s. Povodí Vltava při čištění pravobřežní bermy od usazeného sedimentu. Tato záležitost bude projednána odborem výstavby a ŽP s Povodím Vltavy. Pan Gruber upozornil na značný nepořádek v ulicích města. Místostarosta města na tuto připomínku reagoval v tom smyslu, že obchodní společnost Veselské služby, s.r.o. měla v nepojízdném stavu zametací vůz. O požadavku ZM na zajištění čistoty města bude místostarosta města neprodleně informovat jednatele VS, s.r.o. Mgr. Hruška upozornil na skutečnost, že chodníky města jsou trvale narušovány výkopovými pracemi souvisejícími s ukládáním různých inženýrských sítí a nedochází k jejich termínovému sladění. MUDr. Valentová upozornila na špatný technický stav místní komunikace v majetku města Veselí nad Lužnicí vedoucí k zdravotnickému zařízení v ulici J. V. Sládka. Jedná se o výmoly v komunikaci způsobující stagnaci dešťové vody. V rámci úprav a údržby místních komunikací bude nutno vyspravit i výtluky komunikace vedoucí ke garážím u Jinos-Agro. (ulice Luční). Tyto závady prověří investiční technik města spolu s obchodní společností VS, s.r.o., která následně zajistí opravy komunikací.
K bodu 19/ Veškerá usnesení, která byla v průběhu zasedání projednána byla také odsouhlasena.
(16:0:0)
K bodu 20/ Zasedání ZM bylo ukončeno ve 20.00 hodin.
Na základě § 110 odst. 4 písm. b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, pan tajemník zabezpečí plnění usnesení.
Zapsala: Marcela Malechová
___________________________
Petr Hynek
starosta města
_______________________ __________________________
Mgr. Milan Pouch MUDr. Hana Blažková
ověřovatel zápisu ověřovatelka zápisu
autor: mool