Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

V těsném sousedství Dráchova vznikne nová pískovna…


5. ledna 2019, Region , přečteno 4038x, komentováno 1x
V těsném sousedství Dráchova vznikne nová pískovna…
Poblíž známé křižovatky U Sloupu v sousedství obce Dráchov má vzniknout během dvou let nová pískovna, která má nahradit vytěžené ložisko u Plané nad Lužnicí.

Poblíž známé křižovatky U Sloupu v sousedství obce Dráchov má vzniknout během dvou let nová pískovna, která má nahradit vytěžené ložisko u Plané nad Lužnicí. Záměr pískovny předkládá společnost Českomoravský štěrk a.s., člen nadnárodní skupiny HeidelbergCement. Celková rozloha navrženého dobývacího prostoru je 76,5 ha, pro lepší představu jde o téměř celý prostor vymezený z východu silnicí Soběslav-Veselí nad Lužnicí, ze severu silnicí k Dráchovu a ze západu a jihu řekou Lužnicí a plynovodem (kousek od začátku mostní estakády dálnice D3 při křížení se silnicí Soběslav-Veselí nad Lužnicí).

Více obrázek dobývacího prostoru s vyznačením ploch těžby. Plánovaná roční těžba je 250 tisíc tun štěrkopísku, plánovaná doba provozu do vytěžení má být cca 15 let.


dobývací prostor s vyznačením ploch těžby

 

Českomoravský štěrk v záměru navrhuje postavit úpravnu štěrku při severním okraji rozlehlého dobývacího prostoru ve stávajícím lese U Sloupu, v přímém sousedství se zástavbou U Sloupu, restaurací Country Salloon a příjezdovou silnicí k Dráchovu. Na silnici k Dráchovu má být také připojena komunikace z pískovny, po které by v době provozu mělo projíždět až 96 kamiónů s nosností 25 tun. Především to je důvodem obav obyvatel lokality u Sloupu a občanů Dráchova. Bude zde docházet ke kumulaci hluku a prachu z provozu úpravny a z dopravy z/do pískovny. Navíc komunikace slouží nejen jako příjezdová cesta do obce Dráchov, ale pohybuje se po ní velké množství pěších ať již místních nebo turistů k blízkým restauracím, zastávce vlaku a autobusu.

Přitom by mohly být úpravna a výjezd umístěny vhodněji, někde na netěžebních plochách v jižní části dobývacího prostoru, kde není zástavba. Také by to korespondovalo lépe s druhým již dříve prověřovaným záměrem pískovny na druhé straně řeky pod Žíšovem. (POZN: Pískovna Žíšov nebyla zatím realizována, neboť jde o oblast uzavřenou dálnicí D3, dálničním přivaděčem a řekou Lužnicí. Na dálnici a její součásti není možné ze zákona zřídit výjezd, jedinou variantou je tedy přeprava suroviny přes řeku dopravníkem či dočasným mostem.) Zástupci Českomoravského štěrku však spojitost se záměrem v druhé lokalitě nepotvrzují. Bohužel se zároveň vyhýbají variantě s umístěním úpravny a výjezdu na jižním okraji ložiska.

Informace o plánované pískovně najdete také zde:

 

Dobývací prostor

Plocha dobývacího prostoru Řípec činí 76 hektarů. Území těžby zabírá 49 hektarů. Jde o prostor při hlavní silnici Veselí nad Lužnicí – Soběslav, dále ho vymezuje silnice Jindřichův Hradec – Týn nad Vltavou a Lužnice. Společnost Českomoravský štěrk plánuje získat 250 tisíc tun štěrkopísku ročně. Těžba má trvat 12 let.

autor článku Petr Mikeš

autor: - redakce -

Komentáře k článku: V těsném sousedství Dráchova vznikne nová pískovna…
Počet komentářů: 1, poslední 5. 1. 2019 15:44:06
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies  |  Nastavení souborů cookie
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.