Nepřihlášen úvodní stránka  |  o regionu  |  kontakt  |  administrace  
::. PRIHLÁŠENÍ .::
e-mail:

heslo:

Nová registrace
Zapomenuté heslo

::. M E N U .::

Ikonka VESELSKO.CZ

Veselští hasiči převzali nový DA Iveco


29. února 2016, Ostatní , přečteno 9778x, komentováno 0x
Veselští hasiči převzali nový DA Iveco
V pátek 26. února 2016 slavnostně převzali členové zásahové jednotky sboru dobrovolných hasičů ve Veselí nad Lužnicí do užívání nový dopravní automobil DA-L1Z Iveco.

Když v roce 1978 na náměstí ve Veselí nad Lužnicí zastavil řidič pan Novotný s novým zásahovým dopravním automobilem DA Avia, asi nikdo netušil, že na další zcela nový zásahový automobil budou veselští hasiči čekat téměř 40 let. Za tuto dobu se v garážích hasičské zbrojnice (včetně těch, které byly mezitím nově postaveny) vystřídala celá řada vozidel, ale vždy se jednalo o starší auta, převedená od jiných hasičských jednotek. Ne že by se město o své hasiče řádně nestaralo, prostě tato starší vozidla vždy veselským hasičům pro jejich činnost stačila. Až v roce 2015 padlo rozhodnutí, že lepší než investovat do opravy stařičké Avie, která přes svůj relativně dobrý stav nadále spolehlivě sloužila, bude lepší pořídit automobil zcela nový, který by ji nahradil.

A tak v pátek 26. února 2016 slavnostně převzali členové zásahové jednotky sboru dobrovolných hasičů ve Veselí nad Lužnicí prostřednictvím velitele jednotky Stanislava Kaislera a strojníka Jiřího Jakeše z rukou starosty města Veselí nad Lužnicí Mgr. Ladislava Sýkory a radního Jihočeského kraje Mgr. Jaromíra Nováka klíče od nového dopravního automobilu DA-L1Z Iveco.

Dopravní automobil (dále jen „DA“) DA–L1Z JSDHO Veselí nad Lužnicí je postaven na podvozku IVECO Daily 50C17V. Je určený pro zajištění činností JSDHO, zejména přepravy osob a požárního vybavení pro provádění zásahové činnosti a výcviku jednotky. „DA“ je kategorie podvozku 1 a hmotnostní třídy L v provedení podle rozsahu vybavení požárním příslušenstvím základním.

Zásahový automobil kategorie „DA“ je určen především k technickým zásahům, jakými jsou například odstraňování překážek z komunikací, čerpání vody či pro přepravu hasičů k jiným zásahům, kde je potřeba většího množství zasahujících. Může být rovněž použit při týlovém zabezpečení větších zásahů, např. při povodních.

Koupě DA-L1Z Iveco byla financována z rozpočtu Města Veselí nad Lužnicí. Prostřednictvím grantu na podporu obnovy zásahových automobilů jednotek sborů dobrovolných hasičů přispěl také Jihočeský kraj. Přestavbu vozidla provedla firma IVACAR Ivančice s.r.o.

           

V rámci slavnostního předání se členové SDH Veselí nad Lužnicí pochlubili také renovovanou dvoukolovou motorovou stříkačkou DS 16, která byla vyrobená v Továrně hasicích zařízení ve Vysokém Mýtě v roce 1958. Byla původně využívána jednotkou podnikových hasičů v podniku Grena (dříve Lužan) ve Veselí nad Lužnicí. V roce 2003 ji členové SDH Veselí nad Lužnicí po zrušení podnikové jednotky na Greně „zachránil“ před likvidací jejím převzetím a na přelomu let 2015/2016 svépomocí zrenovovali.

 

Na webu Sboru dobrovolných hasičů Veselí nad Lužnicí najdete na adrese http://sdh-veseli.hyperlink.cz další informace o činnosti sboru.

Auto

autor: Stanislav Kaisler

Komentáře k článku: Veselští hasiči převzali nový DA Iveco
Počet komentářů: 0
   
   

Kontakt  |  RSS  |  Cookies  |  Nastavení souborů cookie
Neoficiální regionální informační server - www.veselsko.cz
Publikování zde uveřejněných textů a fotografií nebo jejich částí, je možné pouze s předchozím souhlasem redakce.